|
QoS : Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen! |
|
Lydia Duijvestijn
|
|
Saturday, 07 June 2008 |
Al tijdens de fase waarin de te leveren diensten geidentificeerd worden en een initieel ontwerp gemaakt wordt, moeten de QoS (quality of service) aspecten van de diensten worden meegenomen. Het begrip QUALITY of service is mijns inziens beter op zijn plaats dan het begrip "non-functional requirements", daar dit laatste impliceert dat er niet wordt bijgedragen aan functionaliteit hetgeen mindere prioriteit suggereert.
Het is van het grootste belang al vroeg te begrijpen hoe vaak en hoe snel een dienst geleverd moet worden en wat de gevolgen zijn als de dienst niet beschikbaar is. Een inschatting van de afbreukrisico's hoort thuis in de allereerste ontwerpfases en bepaalt de tijd en middelen die gereserveerd moeten worden voor gedetailleerd onderzoek, ontwerp en test op QoS
Het is van belang patronen en anti-patronen voor performance en beschikbaarheid te kennen. "One size fits all" is bijvoorbeeld een "pattern" voor kostenbeheersing en beheerbaarheid; het is een notoir "anti-pattern" voor performance. Het toepassen van het (anti-)pattern kan verstrekkende gevolgen hebben, die in het hele IT landschap doorwerken. Daarvan zijn verschillende voorbeelden te geven.
Een voorbeeld op macro-niveau van "one size fits all" is server-based computing waarbij de servers gecentraliseerd zijn in enkele wereldwijde data centers. Uitgerold in een omgeving met enkele verafgelegen "outposts" gaat dit niet vliegen doordat de lichtsnelheid fysieke beperkingen oplegt aan de snelheid waarmee men gegevens kan transporteren via satellieten. Een voorbeeld op micro-niveau van "one size fits all" zien we bij 4e en hogere generatie-talen, die code genereren volgens een vast sjabloon. Dat heeft onder andere vaak tot gevolg dat er onnodig veel database calls gegenereerd worden.
Wanneer men zich deze (anti-)patronen vroegtijdig bewust is, wordt het mogelijk ook vroegtijdig aangepaste keuzes te maken en beslissingen te nemen waardoor veel duur herstelwerk achteraf voorkomen wordt.
Only registered users can write comments. Please login or register.
|