INHOUD
Terug naar community
Magazine
Proceedings
Blogarchief
Scripties
Zoeken
THEMAS
De CIO spreekt
De architect antwoordt
De business bepaalt
Effect van architectuur
SOA
BPM
Methoden
Architectuurprincipes
Financiële sector
Overheidssector
Zorg sector
Meest gelezen artikelen
 
 
BLOGS
Report a comment

Thank you for taking the time to report the following comment to the administrator of this site.
Please complete this short form and click the submit button to process your report.

Naam:
 
Email
 
Reason for reporting comment
 
 
 

Comment in question
Geschreven door Lydia Duijvestijn op 11-10-2009 16:52
 
 
Hallo Wouter, 
 
Ik ben met je eens dat SOA een enorme hype is en dat alles wat we voorheen nog e-business noemden (tijdens de vorige hype) nu ineens SOA is geworden. Toch ben ik van mening dat SOA wel degelijk een bedoeling heeft en, als de hype uitgedieseld is, ook een plaatsje zal krijgen in IT land. 
 
Wat mij met name triggerde in jouw relaas is de zinsnede "Waar het mijns inziens echt om gaat bij SOA zijn transacties tussen machines". Ik vraag me af of dat het nou wel helemaal is. Dan zou SOA dus niet veel anders bewerkstelligen dan de gemiddelde message broker, ftp service of noem de communicatie varianten allemaal maar op. Dat geloof ik dus niet. Ook denk ik dat de uitweiding over XML en WSDL nog het meest simpele deel van het SOA verhaal belicht. 
 
Bij SOA gaat het vooral om "composite services" van verschillende aanbieders, in sommige gevallen, als de aangeboden informatie dit toelaat ook om alternatieve aanbieders. Het kan zelfs zijn dat er een aanbieder tussen zit waar je als aanvrager niet eens weet van hebt. 
 
En als je daar over doordenkt ontstaat een heel spectrum aan vragen, die om een oplossing roepen, zoals "Met wie spreken we wat voor SLA af (voor een samengestelde dienst met verschillende aanbieders)?" en "Wat moet er in die SLA staan?" en "Hoe handhaven we die SLA?". 
 
De problematiek is daarbij beduidend complexer dan bij een "gewone" enkelvoudige SLA. Er zullen niet alleen technische mogelijkheden moeten komen voor het monitoren van dit soort SLA's; er zullen misschien ook instanties in het leven geroepen moeten worden om te bemiddelen.  
 
In het kader van een Senternovem project zijn wij al een tijdje bezig ons over de problematiek van Quality of Service control mechanismen in SOA te buigen. Ik kan je met stelligheid zeggen dat dit een gebied is waarop meer dan een persoon kan promoveren!

 

Via Nova Architectura is not responsible for the content of blogs, but authors and readers are asked to adhere the following guidelines. Authors are strongly encouraged to check facts, cite sources, present balanced views, acknowledge and correct errors. Respect copyright, fair use and financial disclosure laws. Please do not disparage organizations, or individuals. Being critical of someone's practice is acceptable, when it is done in a professional manner. Prevent usage of marketing statements. Comments should be relevant to the specific post they are attached to. Spam, flaming, personal attacks, and off-topic comments are not permitted. Readers are requested to notify Dit e-mail adres is beschermd door spambots, u heeft Javascript nodig om dit onderdeel te kunnen bekijken of any violations. The editor holds the right to remove any statements that, in the editors opinion, infringe the above guideline(s). The author receives a notification of this action.